Skip to content Skip to footer

Skoki tandemowe – co to jest?

Skoki tandemowe to coraz popularniejsza forma rozrywki. Ludzie, coraz częściej, chcą adrenaliny i wrażeń, a skok tandemowy to zapewnia. Można go wykonać również w większych miastach, więc dostępność jest stosunkowo duża. Skoki te wyglądają też niezwykle widowiskowo – popularne jest ich nagrywanie, a takie wideo może stanowić pamiątkę na naprawdę wiele lat. Skoki tandemowe – co to jest, jakie są wymagania do skoku i przeciwwskazania? Czy trzeba przejść kurs bądź zrobić patent?

Czym jest skok tandemowy? Szczegóły skoku

Skoki tandemowe wykonujemy z wysokości od 3000 do 4000 metrów. Daje to możliwość spadania przez około 30 do 45 sekund, z prędkością osiągającą nawet 200 km/h! Skok bardzo często wykonywany jest w towarzystwie skoczka-kamerzysty, nagrywającego pierwszy w życiu skok pasażera (bądź kolejne skoki, jeśli ktoś ma takie życzenie). Sprzęt spadochronowy używany do skoków tandemowych składa się ze spadochronu głównego i zapasowego (stworzone specjalnie na potrzeby takich skoków) oraz automatu spadochronowego. Lądowanie podczas skoku tandemowego będzie miękkie i nie wymaga bardzo dużej sprawności fizycznej.

Wymagania

Do skoku tandemowego nie musimy mieć żadnego patentu, badań lekarskich czy ukończonego kursu. Tuż przed skokiem instruktor, rzecz jasna, poinformuje, co powinniśmy robić (i czego nie powinniśmy) oraz jak będzie wyglądał skok. Musimy jednak sami podjąć decyzję, czy na taką aktywność pozwala nasze zdrowie i psychika! Nie warto być zbyt brawurowym. Najlepiej będzie wykonać też badania lekarskie. Nie jest to wymagane przepisami ani regulowane, ale lepiej być pewnym swojej kondycji.

Przeciwwskazania do skoku tandemowego

Skok mogą wykonywać osoby w praktycznie każdym wieku, od nastolatków po osoby starsze (najstarszy udokumentowany przypadek uprawiania tej aktywności to osoba w wieku 80 lat). Nierozsądne będzie skakanie przez osoby z niestabilnością kręgosłupa, wrodzoną łamliwością kości, ostrą niewydolnością układu krwionośnego i oddechowego oraz epilepsją.

Odpowiedzialność za skok bierzemy na siebie – oświadczamy, że nasza kondycja na to pozwala. Gdyby stało się coś, co wynika z naszego zdrowia, odpowiedzialności nie weźmie na siebie organizator. Odpowiedzialność za osoby niepełnoletnie ponoszą ich rodzice, którzy muszą wyrazić zgodę na skok.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.

Leave a comment