Skip to content Skip to footer

EDT co to znaczy?

Zarówno na damskich, jak i na męskich perfumach często widnieją różne skróty – EDP, EDT i EDC. Wbrew pozorom, nie są sobie wcale równe – nawet, gdy zapach nazywa się dokładnie tak samo! Inne wymogi dotyczą EDP, inne EDT, a jeszcze inne EDC. Czym różnią się od siebie te skróty? EDP co to znaczy?

EDP co to znaczy?

EDP to skrót od francuskiego „eau de parfum”, co oznacza „woda perfumowana”. Pozory jednak mylą – to nie jest to samo, co „parfum”, czyli klasyczne perfumy! Perfumy mają w swoim składzie od 20 do 40% zapachowych składników – są nimi np. olejki. Woda perfumowana ma tych składników od 10 do 20%, czyli około dwa razy mniej! Jest więc dość spora różnica między tymi wyrobami.

To, jaki procentowy udział składników zapachowych musi znaleźć się w produkcie jest określane przez normy. Producenci muszą tych norm przestrzegać. Wpływa to też na cenę produktu – perfumy są droższe, następna w kolejności będzie woda perfumowana. Użyte było przecież więcej najbardziej kosztownych składników, czyli tych zapachowych.

EDT co to znaczy?

EDT to skrót od francuskiego „eau de toilette”, czyli „woda toaletowa”. To bardzo częsty wariant zapachu, który pojawia się na półkach wielu perfumerii. Woda toaletowa ma, w swoim składzie, od 5 do 15% zapachowych składników. Jest też, przez to, nieco tańsza niż woda perfumowana i może utrzymywać się nieco gorzej. Ma też swoje plusy – delikatniejszy zapach świetnie sprawdza się w gorętsze dni bądź gdy chcemy czegoś delikatniejszego!

Czasem zdarza się, że zapach ma swoją wersję EDP (woda perfumowana) i EDT (woda toaletowa). Nie oznacza to, że pachną identycznie, tylko woda toaletowa jest delikatniejsza! Zdarza się, że zapachy te będą całkowicie różne, bo producent postawił na różne nuty – łączy je np. tylko jeden składnik. Trzeba dobrze patrzeć, co się kupuje, by nie mieć niespodzianki.

EDC co to znaczy?

EDC to skrót od francuskiego „eau de cologne”, co znaczy „woda kolońska”. Produkt ten będzie mieć od 3 do 8% składników zapachowych, czyli jest znacznie delikatniejszy niż EDP czy EDT. Ma to jednak swoje zalety. Produkt ten może być aplikowany wiele razy dziennie i, po prostu, wspomóc perfumy. Używany jest raczej przez mężczyzn, po goleniu.

Oznaczenia na zapachach mają więc wpływ i nierzadko decydują o jego mocy. Jeśli chcemy czegoś bardzo silnego, nie wybierajmy wody kolońskiej, a jeśli chcemy czegoś na letnie dni – nie wybierajmy wody perfumowanej. Zanim zapach zakupimy, powąchajmy go i poczytajmy o nim i jego właściwościach, by się nie rozczarować czymś, co… było napisane na pudełku!

Leave a comment