Skip to content Skip to footer

Jak wykonać ekspresowy barszcz z koncentratu?

Barszcz jest jedną z takich klasycznych polskich zup. Według tradycyjnej receptury trzeba go gotować przez przynajmniej kilka godzin, ale na szczęście życie można sobie uprościć, wykorzystując do gotowania koncentrat barszczu czerwonego. A jak przygotować pyszną zupę z koncentratu? Sprawa jest bardzo prosta.

Krok 1 – przygotowanie warzyw

Aby ekspresowy barszcz miał więcej smaku, warto mimo wszystko wykonać go na świeżej włoszczyźnie. Ok. 200 gramów dowolnych warzyw (może to być np. mieszanka rosołowa) należy obrać ze skórki, umyć i pokroić na dosyć drobne kawałeczki.

Dobrym pomysłem będzie też dodanie świeżych czerwonych buraków. Kilka sztuk tych warzyw należy umyć i pokroić na mniejsze kawałki.

Krok 2 – gotowanie i uzupełnianie dodatkami

Włoszczyznę wraz z burakami należy umieścić w dużym garnku i zalać obficie wodą – w takiej ilości, aby wykonać odpowiednią porcję zupy. Barszcz powinien być gotowany na średnim ogniu przez przynajmniej jedną godzinę.

Aby zupa miała więcej smaku, koniecznie trzeba ją oczywiście przyprawić. Do tego celu można użyć klasycznych przypraw rosołowych, czyli czarnego pieprzu, ziela angielskiego, soli oraz listków laurowych. Dobrze sprawdzi się też majeranek.

Krok 3 – koncentrat barszczu czerwonego

W końcu nadszedł czas na dodanie koncentratu barszczu czerwonego. Powinno się umieścić go w zupie pod sam koniec gotowania i dokładnie z nią wymieszać. Barszcz musi postawić na ogniu jeszcze przez jakieś pięć minut. Po tym czasie będzie gotowy do spożycia.

Jeżeli natomiast okaże się, że koncentrat barszczu czerwonego zapewnił zupie nadmierną kwasowość, ten kwas można przełamać przy pomocy niewielkiego dodatku cukru.

Krok 4 – podanie potrawy

Barszcz z koncentratu czerwonego barszczu jest już gotowy, więc nie pozostaje nic innego, jak nałożyć go na talerze. Aby stworzył on jednak pełnowartościowy posiłek, warto uzupełnić go jakimś dodatkiem.

A nie ma lepszego dodatku do czerwonego barszczu od uszek. Mogą to być zarówno uszka z mięsem, jak i te postne – z grzybami.