Skip to content Skip to footer

Wilkakora – właściwości i zastosowanie

Wilkakora, znana także pod nazwą wilcza kora lub koci pazur, jest pnączem występującym w lasach tropikalnych na terenie Południowej i Środkowej Ameryki. Prozdrowotnym surowcem, pozyskiwanym z tej egzotycznej lniany, jest kora, która w świecie medycyny naturalnej jest znana i stosowana już od 2000 lat.

Wilkakora właściwości

Wilcza kora, czy też koci pazur, wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości, które działają w obrębie wielu narządów. Wiele osób twierdzi, że wilkakorę określić można mianem panaceum, ze względu na jej niezwykle szerokie zastosowanie. Obecnie trwają badania nad tym, czy wilkakora, według powszechnej, choć niesprawdzonej opinii, jest w stawie zapobiegać poważnym chorobom, takim jak rak jelita grubego, rak prostaty, cukrzyca, a nawet AIDS.

Niemniej jednak powszechnie uważa się, że wilcza kora posiada właściwości, dzięki którym uporamy się z wszelkimi alergiami, chorobami układu oddechowego, takimi jak astma, zaburzeniami ze strony układu nerwowego (nerwica, zaburzenia lękowe, depresja, choroba Alzheimera i choroba Parkinsona). Ponadto wilkakora wspiera leczenie zapalenia stawów, artretyzmu, a także chorób skóry, takich jak grzybice.

Jak stosować wilczą korę?

W tradycyjnej medycynie plemion zamieszkujących tereny Ameryki Środkowej i Południowej, wilkakorę stosuje się w postaci odwaru. Pije się go w przypadku bólu stawów, zaburzeń ze strony układu pokarmowego, czy dla ogólnej poprawy i wzmocnienia kondycji organizmu. Istnieje wiele różnych metod przyrządzania wilkakory.

Najpopularniejszym i najprostszym sposobem przyrządzania wilkakory jest właśnie odwar. Około dwóch łyżeczek suszu zalewamy gorącą wodą i gotujemy przez około dwadzieścia minut. Lekko przestudzony napój możemy stosować 1-3 razy dziennie. Podobnie jak w przypadku stosowania innych ziół i naturalnych substancji leczniczych, należy pamiętać o zachowaniu przerwy w stosowaniu tego wywaru. Powszechnie uważa się, że po trzech miesiącach regularnego picia odwaru z wilkakory, powinna nastąpić również trzymiesięczna przerwa. Zapobiegnie to przyzwyczajeniu się organizmu do pewnych substancji, które stosowane bez przerwy mogą po pewnym czasie okazać się mniej skuteczne.

Nieco mniej popularnym, choć podobno równie skutecznym sposobem stosowania wilkakory, jest przygotowanie z niej nalewki na bazie spirytusu. Jak powszechnie wiadomo, wysokoprocentowy alkohol bardzo często jest w stanie wydobyć z rośliny dużo więcej składników odżywczych niż sama woda.

Leave a comment