Skip to content Skip to footer

Przygotowanie śliwek w occie winnym

Chcąc skorzystać z sezonowej dostępności owoców w niższych cenach powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób możemy je przetworzy tak, abyśmy mogli cieszyć się ich smakiem w czasie długich zimowych miesięcy. Jednym z ciekawszych pomysłów mogą być śliwki w occie winnym.

Śliwki i ocen winny dla zdrowia

Zarówno powszechnie lubione śliwki, jak i ocet winny to wspaniałe źródło witamin i minerałów, które sprawią, że nasz organizm doskonale zniesie chłodny zimowy okres. W przypadku śliwek możemy liczyć na takie witaminy jak A, C i rzadko występującą w owocach witaminę E. Poprzez takie połączenie oraz obecność minerałów (potasu, żelaza, magnezu, wapnia i fosforu) śliwki działają jak świetny antyoksydant.

W przypadku octu winnego również możemy liczyć na silne działanie antyoksydacyjne. Ocet winny usuwając z naszego organizmu wolne rodniki nie tylko poprawia nasz ogólny stan zdrowia, ale również spowalnia proces starzenia, tym samym hamując powstawanie zmarszczek, czy też przebarwień skóry. Ponadto ocet winny posiada działanie bakteriobójcze i sprawdzi się w diecie odchudzającej.

Przygotowanie danie

Aby przygotować smakowite śliwki w occie winnym będziemy potrzebować:

1 kg śliwek (najlepiej słodkie węgierki)
1/2 kg cukru
1/2 szklanki octu winnego (6%)
1 płaską łyżkę goździków
1 łyżeczkę cynamonu

Przygotowanie jest dziecinnie proste i zajmie nam jedynie kilka minut. W pierwszej kolejności należy dokładnie umyć śliwki i usnąć znajdujące się w ich wnętrzach pestki. Następnie układamy je gęsto w słowiku.

Osobno przygotowujemy syrop. W tym celu mieszamy wcześniej przygotowany ocet winny z cukrem, goździkami i cynamonem. Wszystko zagotowujemy, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Ostatnim krokiem będzie zalanie słoika wcześniej przygotowanym syropem i rozpocząć proces wekowania. Ważne, aby tak przygotowane śliwki odstawić na przynajmniej 2 tygodnie.

Wekowanie

Jeżeli chcemy jak najdłużej cieszyć się smakiem śliwek w occie winnym musimy je odpowiednio zawekować. Dobierając słoik pamiętajmy, aby był klasyczny bez gumek, metalowych zatrzasków oraz w bardzo dobrym stanie (bez uszkodzeń, rdzy na zakrętce).

Dobieramy duży garnek, w którym woda będzie mogła swobodnie przepływać wokół słowików. Na jego dnie kładziemy kuchenną ściereczkę, aby zapobiec pęknięciom. Ważne, aby poziom wody był o 3 centymetry niższy od wysokości słoików.

Garnek wraz ze słoikiem odkładamy na kuchenkę i zagotowujemy. Gdy woda już się gotuje możemy zmniejszyć ogień cały czasu utrzymując wrzenie. Słoiki pozostawiamy w takim stanie przez 20 min. Po tym czasie wyciągamy, zawijamy w ręcznik i odwracamy do góry dnem do wystudzenia.

Leave a comment