Skip to content Skip to footer

Najciekawsze rodzaje saun ogrodowych

Sauny ogrodowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko w zimnej Skandynawii, ale również w Polsce. Wiele osób wskazuje na liczne zalety zdrowotne, mniejszy problem w porównaniu z saunami przydomowymi, ale też walory ozdobne ogrodu. Jakie są rodzaje saun i które będą idealne dla nas?

Rodzaj saun ze względu na wygląd

Sauna do ogrodu może mieć taki kształt i wielkość, jaki tylko nam się zamarzy. Możemy zainwestować w większy domek 4, 5-osobowy albo małą przestrzenną budkę dla maksymalnie 2 osób. Wiele osób korzysta również z budynków mieszanych: połowę zajmuje sauna do ogrodu, a drugie pół staje się zewnętrznym biurem lub miejscem spotkań ze znajomymi.

Wśród bujnej roślinności szczególnie dobrze sprawdzają się nowoczesne domki średniej wielkości w kształcie beczki lub innych różnorodnych figur przestrzennych. Możemy zaryzykować nietypową kolorystyką w rodzaju czerwonego czy czarnego jeżeli preferujemy bardziej niecodzienne rozwiązania ogrodowe.

Dla ludzi ceniących prostotę znajdą się również małe domki sześcienne o kolorze białym, idealnie uzupełniające ogrody mniejsze i nie stawiające na przestrzeń. Mają one wydzielone miejsce na małe ognisko bądź grilla i są idealne na spotkania z całą rodzinną.

Rodzaje saun ze względu na sposób działania

Sauna do ogrodu może działać na zasadzie suchej lub mokrej. Pierwszy rodzaj nosi również nazwę sauny fińskiej i wiąże się z małą wilgotnością powietrza na poziomie 10%. Temperatury dochodzą tu miejscami do 90-100 stopni Celsjusza. Preferuje się korzystanie z niej maksymalnie 15 minut, a potem należy odpowiednio schłodzić ciało.

Sauna mokra jest znacznie przyjemniejsza w użytkowaniu, ale nie daje tak świetnych wyników w polepszaniu swojego zdrowia. Wilgotność dochodzi tu do 40%, temperatura jest natomiast na podobnym poziomie co w saunie fińskiej. Możemy spędzić w niej znacznie więcej czasów za jednym posiedzeniem.

Rodzaje saun ze względu na cenę

Sauna do ogrodu wiąże się z coraz mniejszymi kosztami. Na mniejszy 2-osobowy domek sześcienny wydać możemy zaledwie 4000 złotych, co wydaje się dużą promocją przypominając sobie lata poprzednie.

W przypadku, gdy marzymy o czymś bardziej luksusowym i przestrzennym to musimy przygotować się na wydatek rzędu 12000 złotych, a nawet 20000.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw

Leave a comment