Skip to content Skip to footer

Kiedy złożyć wizytę u psychologa?

W Twoim życiu albo w życiu bliskiej Ci osoby, partnera dziecka pojawiły się problemy, z którymi nie potraficie sobie poradzić? Problemy z nauką albo z koncentracją w pracy? Obniżony nastrój, brak motywacji, energii, wewnętrzne rozbicie, ogólne zmęczenie i apatia?Od czasu do czasu pojawia się myśl, że życie jest bez sensu? Jeśli doskwierają Ci jakieś z wyżej wymienionych objawów nie wahaj się dłużej i skontaktuj się z profesjonalistą. Wizyta u psychologa to pierwszy krok w powrocie do normalności.

Czym zajmuje się psycholog?

Psychologiem jest osoba, która ukończyła kierunek studiów pod nazwą psychologia. Psycholog z reguły zajmuje się przygotowywaniem analiz i opinii psychologicznych. Psycholog specjalizuje się na przykład w sporządzaniu analiz kompetencji intelektualnych. Psycholodzy pracują w szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, także na oddziałach szpitalnych, zwłaszcza psychiatrycznych. Co do zasady, psycholog jednak nie prowadzi psychoterapii, o ile nie ma odpowiedniego dodatkowego przeszkolenia. Nie znaczy to wcale, że powinniśmy ignorować psychologów, wręcz przeciwnie. Gdy dzieje się coś niepokojącego z naszym stanem psychicznym, psycholog będzie tym specjalistą, który pomoże zidentyfikować problem i zasugerować sposób jego rozwiązania.

Jaką pomoc mogę uzyskać podczas wizyty u psychologa?

Aby mógł nam pomóc, psycholog musi zdiagnozować, co dokładnie nam dolega. Aby móc to zrobić będzie zadawał nam wiele pytań. Wizyta u psychologa polega więc na rozmowie i komunikacji ze specjalistą. Im szybciej pacjent się otworzy przed psychologiem tym szybciej profesjonalista będzie mógł określić przyczyny dolegliwości, które przywiodły pacjenta do gabinetu psychologicznego. Do psychologa warto iść kiedy zmagamy się z objawami depresji. Psycholog powinien pomóc związkom, które przechodzą kryzys. Wizyta u psychologa powinna także pomóc rodzicom mającym problemy wychowawcze z dziećmi.

Wizyta u psychologa potrzebna także dzieciom i nastolatkom

Pamiętać należy przy tym, że nie tylko dorośli mają problemy i kryzysy psychologiczne. Dzieci także przechodzą swoje wewnętrzne dramaty. Stres związany ze szkołą, znęcanie się rówieśników, wygórowane oczekiwania generowane przez otoczenie i media, którym nie sposób sprostać – wszystko to przyczynia się do trwałego pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego najmłodszego pokolenia. Regularne wizyty u psychologa mogą pomóc najmłodszym w osiągnięciu psychicznej równowagi oraz wygenerowaniu wewnętrznej siły.