Skip to content Skip to footer

Jedzenie dla rocznego dziecka

Wybór właściwej diety dla dziecka należy rozpocząć od wizyty u alergologa. Dzięki temu można się dowiedzieć, czy dziecko ma jakieś uczulenie i szybko wyeliminować dane produkty z diety. Przykładowe menu rocznego dziecka można ułożyć samodzielnie lub skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka.

Żołądek osoby młodej

Warto jednak pamiętać, że w obecnych czasach w internecie można znaleźć prawie wszystko, dlatego warto się postarać i wykonać to zadanie na własną rękę. Roczne dziecko może już spożywać praktycznie te same potrawy co ludzie dorośli, warto jednak pamiętać, żeby jego dieta była znacznie bardziej lekkostrawna oraz zbilansowana. Żołądek osoby dorosłej posiada większą odporność i dlatego ostre oraz pikantne produkty nie stanowią żadnego zagrożenia. Posiłki przygotowywane dla dzieci powinny zawierać również małe ilości przypraw. Takie wymogi sprawiają, że dania mogą być mało atrakcyjne pod względem walorów smakowych, dlatego trzeba się mocno postarać, żeby przygotowane jedzenie smakowało dzieciom. Według dietetyków duże znaczenie ma liczba posiłków.

Liczba posiłków u dzieci

Statystycznie roczne dziecko powinno jeść cztery lub pięć razy dziennie. Wiele zależy od masy dziecka oraz jego uwarunkowań genetycznych. Przykładowe menu rocznego dziecka musi brać pod uwagę regularne pory przyjmowania konkretnych posiłków. Takie rozwiązanie sprawi, że organizm będzie mógł się szybciej przyzwyczaić, a jego metabolizm będzie działał prawidłowo. Nieregularne posiłki mogą być przyczyną zaburzeń odżywiania oraz chorób, które wystąpią dopiero w dorosłym życiu. Dziecko, które jada sporadycznie duże porcje jedzenie odkłada znacznie więcej tkanki tłuszczowej niż dziecko, które spożywa posiłki w sposób regularny. Duże znaczenie ma także rozmiar żołądka, ponieważ w przypadku dziecka jest on zdecydowanie mniejszy.

Małe porcje

Dlatego małe porcje lepiej wpływają na jego funkcjonowanie. Śniadanie może się składać z ryżu na mleku oraz owoców. Taka porcja węglowodanów dostarczy dziecku energii na cały dzień zabawy. Drugie śniadanie nie jest obligatoryjne, ale dobrze jest je przygotować. Świetnie sprawdza się tu sałatka owocowa lub koktajl owocowy z dodatkiem mleka. Na obiad można przygotować indyka z ziemniakami oraz surówką z marchewki. Ulubionym posiłkiem każdego dziecka jest jednak podwieczorek, dlatego warto przygotować lekkostrawne ciasto. Należy zwrócić uwagę na rozmiar posiłków, ponieważ zdecydowanie lepiej jest nałożyć mniej jedzenia i potem ewentualnie dołożyć niż wyrzucać dobre produkty.

Leave a comment