Jak znaleźć odpowiednie słowa kluczowe do tekstu?

Twórcy witryn internetowych przeważnie bardzo starają się, aby ich strona przyciągnęła jak najwięcej odwiedzających. Głównym sposobem na pozyskanie klientów jest trafienie do nich poprzez wyszukiwarki internetowe, które są dzisiaj podstawowym narzędziem poruszania się po globalnej sieci. Aby przebić się przez dziesiątki, a nawet setki tysięcy konkurentów, trzeba zadbać o to, aby nasza witryna znalazła się odpowiednio wysoko w wynikach wyszukiwania. Statystyka Google mówi, że 90% użytkowników kończy wyszukiwanie już na pierwszej stronie, dlatego dobór odpowiednich słów kluczowych stanowi klucz do sukcesu.

Od czego rozpocząć dobór odpowiednich słów kluczowych?

Pierwszym krokiem w tym kierunku są statystyki słów kluczowych Google, które stanowią doskonałe źródło aktualnie panujących trendów wśród zapytań klientów, a także informacje na temat tego, jakie frazy są popularne dla danego zagadnienia. Nie można przesadzić z ich ilością, gdyż powyżej trzech na stronę automatycznie zmniejsza się ich waga. Równie dużym problemem jest dobór niewłaściwych słów kluczowych – jeśli źle oddają treść, to wprawdzie przyciągną czytelników, ale nie tych, których powinny. Efektem będzie niski współczynnik konwersji. Dosyć często popełnianym błędem jest brak priorytetyzacji, dlatego trzeba zdać sobie sprawę z tego, które są niezbędne dla biznesu, a które tylko luźno z nim powiązane. Najłatwiej sprawdzić statystyki wyszukiwania Google aby przekonać się, czego poszukują internauci.

Drugi krok to odpowiednie sformułowanie fraz, to znaczy unikanie jednowyrazowych, złożonych i niegramatycznych. Przy wpisaniu popularnego terminu, jak na przykład „wakacje”, wyszukiwarka zwróci kilkadziesiąt milionów wyników. Przy tej ilości wybicie się na pierwszą stronę będzie bardzo czasochłonne, kosztowne, a może nawet niemożliwe. Statystyka google jest również bezlitosna również dla fraz niegramatycznych, dlatego w zasadzie nie ma sensu skupianie się na nich.

Gdzie szukać pomocy podczas wybieranie słów kluczowych?

Istnieje szereg narzędzi pomocnych przy doborze słów kluczowych. Najpopularniejsze są oczywiście statystyki słów kluczowych Google, ale istnieje także wiele witryn wyspecjalizowanych w SEO, takich jak Senuto, Ubersuggest czy SEMrush. Ich zastosowanie może się różnić w zależności od języka, konieczności zastosowania kampanii linków sponsorowanych, trendów w sieci oraz wyspecjalizowanych narzędzi wspomagających pozycjonowanie. Statystyki wyszukiwania Google są prawdopodobnie najlepsze na początek, gdyż pochodzą od samego autora wyszukiwarki, a dodatkowo dostęp do nich jest bezpłatny. Bardziej zaawansowani webmasterzy i osoby zajmujące się pozycjonowaniem na pewno skorzystają z płatnych narzędzi, jednak warto zadać sobie pytanie, czy ich koszt przełoży się na zysk strony.