Skip to content Skip to footer

Histeroskopia operacyjna – alternatywa dla klasycznych operacji

Histeroskopia jest zabiegiem, który można wykonywać w celu diagnostyki zmian występujących w macicy, wtedy mamy do czynienia z histeroskopią diagnostyczną. Zazwyczaj, zaraz po niej można dokonać histeroskopii operacyjnej, która ma na celu usunięcie np. polipów, mięśniaków, czy też przecięcie zrostów na macicy.

Histeroskopia operacyjna – co trzeba wiedzieć?

Histeroskopia operacyjna jest zabiegiem endoskopowym. Do jamy macicy lekarz wprowadza specjalny przyrząd zwany histeroskopem. Dzięki niemu można usunąć polipy, czy też mięśniaki. Warto wiedzieć, że przed zabiegiem pacjentka musi poddać się terapii hormonalnej, której celem jest zmniejszenie grubości ściany macicy, również w przypadku, gdy polip, czy też mięśniak jest duży konieczne są zastrzyki hormonalnej, bądź hormonoterapia doustna. Pacjentka nie może cierpieć na żadne grzybice, czy zakażenia pochwy. Zatem konieczne jest również zastosowanie tabletek dopochwowych. Przed histeroskopią operacyjną pacjentka nie może jeść, pić, a nawet żuć gumy. Sam zabieg nie trwa długo. Zawsze przeprowadzany jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym.

Histeroskopia operacyjna – zalecenia po zabiegu

Zabieg histeroskopii operacyjnej nie jest długi. Zazwyczaj trwa kilka minut. Jednak często w profilaktyce stosuje się leki przeciwzakrzepowe. Znieczulenie wprowadzane jest przez wenflon. Po wybudzeniu pacjentka przewożona jest na salę ogólną, gdzie nawet po 3 godzinach może zostać wypisana. Jednak musi ona pamiętać, aby się oszczędzać. Nawet kilka tygodni po zabiegu nie można nosić ciężkich przedmiotów, trzeba też prowadzić oszczędzający tryb życia. Również współżycie jest zabronione. Po zabiegu, jak po każdej operacji, mogą pojawić się powikłania. Jednak zazwyczaj są lekkie, bądź też nie występują wcale. Otóż może pojawić się np. lekkie krwawienia, warto jednak w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem.

Histeroskopie operacyjną należy wykonywać na samym początku cyklu. Jednak dopiero po całkowitym ustąpieniu krwawienia. Histeroskopia cena w dużej mierze zależy od miasta i kliniki. Zazwyczaj ceny histeroskopii wahają się na poziomie 2,500 zł. Mogą jednak dochodzić nawet do 4,500 zł. Histeroskopia cena obejmuje sam zabieg, ale również konsultacje i znieczulenie. Mimo swojej ceny wydaje się być lepszym wyborem niż klasyczny zabieg operacyjny, który wymaga dłuższej rekonwalescencji.

Leave a comment