Wiele kobiet zmaga się z pękającymi naczynkami, które z wiekiem są coraz bardziej widoczne. Niestety jest wiele czynników powodujących widoczność naczynek, więc walka z nimi nie jest łatwa. Popękane naczynka na nosie należą do najbardziej irytujących przypadków, niewątpliwie też właśnie one szczególnie rzucają się w oczy.
Problem nie tylko estetyczny
Każda kobieta chciałaby mieć nieskazitelną cerę, jednak trudno jest osiągnąć ideał. Jedną z bolączek pań dbających o swój wygląd są popękane naczynka na twarzy – nos jest jednym z bardziej podatnych na nie obszarów.
Wysiłek fizyczny, alergie, opalanie się, przebywanie na zewnątrz w czasie mrozu, nieodpowiednia pielęgnacja skóry, zaburzenia hormonalne, problemy z krążeniem, cukrzyca – to główne przyczyny powstawania szpecących zmian. Ważne są też czynniki genetyczne; często kruche naczynka są po prostu dziedziczone po rodzicach (mężczyźni też zmagają się z nimi, choć rzadziej).
Czasem popękane naczynka oznaczają alergię. Warto też wiedzieć, że mogą być oznaką trądziku różowatego, który jest przewlekłą chorobą. Trudno go wyleczyć, natomiast można łagodzić jego objawy, a bywają one różne, gdyż istnieje kilka jego odmian.
Jak sobie z nimi radzić?
Gdy zaobserwujemy popękane naczynka na nosie, nie powinniśmy tego problemu lekceważyć. Warto skonsultować się z lekarzem i sprawdzić ogólny stan swojego zdrowia, ponieważ, jak już wspomniano powyżej, pękające naczynka mogą być jednym z objawów poważnych chorób.
Trzeba wiedzieć, że gdy na nosie lub w innych obszarach twarzy pojawią się już widoczne naczynka, to niestety raczej znikną same. Przede wszystkim należy zrezygnować z opalania, nie wolno też wychodzić na mróz i na słońce bez nałożenia na twarz odpowiednich kremów.
Z pewnością pomoże unikanie ostrych potraw – niektóre przyprawy lepiej unikać szerokim łukiem, jeśli ma się skórę z tendencją do widocznych naczynek. Dobrze też będzie ograniczyć alkohol i zrezygnować z sauny.
Co jeszcze pomoże zmniejszyć ich widoczność?
Popękane naczynka na nosie można oczywiście ukrywać pod grubą warstwą makijażu, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Na pewno sprawdzi się suplementacja witaminą C, ponieważ dzięki niej naczynka staną się bardziej elastyczne i grubsze.
Chcąc zmniejszyć widoczność popękanych naczynek na nosie, należy stosować odpowiednie kosmetyki na co dzień. Nie chodzi tylko o krem, ale też o płyn micelarny, żel do mycia twarzy i tonik. Wiele kobiet decyduje się też na zabiegi oferowane przez gabinety medycyny estetycznej.