Dom opieki dla osób starszych

Starość rodziców, a co za tym idzie coraz gorsza forma zdrowotna, nieumiejętność radzenia sobie z wyzwaniami codziennego życia, nawet tak banalnymi jak gotowanie, zakupy czy sprzątanie, to problem który wcześniej czy później spotka każdego z nas. Są rodziny, które prowadzą wielopokoleniowe domy, zamieszkując wraz z dziadkami pod jednym dachem. Z pewnością jest to doskonałe rozwiązanie, jednak bardzo często w związku z trudnymi warunkami mieszkaniowymi, zwyczajnie nie wchodzi to w grę. Co zrobić, by mimo to zapewnić swoim rodzicom opiekę i pomoc w codziennym radzeniu sobie z życiem. Jednym z rozwiązań jest znalezienie profesjonalnego domu opieki dla osób starszych.

Czym jest dom opieki dla osób starszych?

Współczesne domy opieki mają na szczęście niewiele wspólnego z tym, co można czasami zobaczyć w mediach szukających sensacji. Zapewniają one swoim pensjonariuszom doskonałe warunki życia oraz opieki medycznej. Często funkcjonują jako zakład opiekuńczo leczniczy, ponieważ zatrudniają nie tylko wykwalifikowanych opiekunów osób starszych, ale również pielęgniarki, fizjoterapeutów i rehabilitantów, oraz rzecz jasna lekarzy różnych specjalności, czuwających nad leczeniem pacjentów. Dyżur neurologia czy psychiatry to zatem standard w dobrym domu opieki. Rehabilitacja osób starszych jestem tam prowadzona na naprawdę dobrym poziomie, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu oraz technik terapeutycznych. Nad pensjonariuszami czuwa również psycholog.

Dom opieki – warunki mieszkaniowe

W zależności od tego, jaki standard domu opieki wybierzemy, starsza osoba będzie miała do dyspozycji swój własny pokój, lub będzie go dzielić z jedną lub dwoma innymi osobami. Towarzystwo innych starszych osób działa zwykle bardzo stymulująco, pozwalają na bycie w ciągłych interakcjach i kontakcie z rówieśnikami. Rehabilitacja osób starszych to również umożliwienie im wchodzenia w takie żywe relacje społeczne. Do zdrowienia jest bowiem człowiekowi potrzebny drugi człowiek. To właśnie towarzystwo innych jest jednym z czynników utrzymujących człowieka w dobrej formie psychicznej i emocjonalnej.

Bezpieczeństwo osoby starszej

Zakład opiekuńczo leczniczy to gwarancja bezpieczeństwa dla osoby starszej, szczególnie chorującej na choroby dementywne mózgu. Pozostawienie ich bez opieki niestety może się bardzo źle skończyć, a zagrożenie może stanowić nawet zwykła kuchenka gazowa czy żelazko. Pomyślmy o tym, jeżeli w naszym życiu ogromny czynniki stresowy stanowi myśl o coraz bardziej niedołężnych i niesamodzielnych rodzicach.

Tekst powstał dzięki pomocy specjalistów z Domem opieki i zakładem opiekuńczym Kaśmin.