Skip to content Skip to footer

Chanca piedra – kilka słów o fascynującej roślinie

Choć w naszym kraju nie brakuje rodzimych ziół o wprost niezwykłych właściwościach, inne regiony świata także mają w tym względzie wiele do zaoferowania. Jako przykład można tu podać roślinę zwaną popularnie chanca piedra – prawdziwą gwiazdę tradycyjnej medycyny co najmniej kilku zakątków globu.

Chanca piedra zioła – co to za roślina?

Nazwą botaniczną krzewu chanca piedra jest Phyllantus niruri, co wskazuje na jego przynależność do różnorodnego rodzaju Phyllantus, w którym znajdziemy także około 1000 innych gatunków. Czym wobec tego ten konkretny zasłużył sobie na zainteresowanie mediów i opinii publicznej?

Warto tu od początku podkreślić, że choć w literaturze medycznej spotkamy się z dokładnym określeniem gatunku rośliny, która jako chanca piedra w tabletkach sprzedawana jest w sklepach zielarskich, w rzeczywistości medycyna naturalna korzysta tu z różnych roślin z rodziny Phyllantus, z których część ma zbliżoną charakterystykę.

Phyllantus może się pochwalić szeroką tradycją wykorzystania go zarówno w medycynie chińskiej czy w Ajurwedzie, jak i w medycynie plemion południowoamerykańskich z Amazonii (także Phyllantus amarus). Chanca piedra zioła w swoim środowisku naturalnym to średniej wielkości krzew o gałązkach z liśćmi nieco przypominającymi robinię akacjową.

Chanca piedra w tabletkach – dlaczego jest tak popularna?

Ziołolecznictwo w obecnych czasach niewątpliwie wraca do łask, zarówno w środowisku medycznym, jak i wśród ogółu populacji. Przyczyną jest tu po pierwsze stosunkowo duża dostępność ziół takich, jak choćby chanca piedra w tabletkach, oraz ich niska cena, a także wysoka skuteczność przy umiejętnym stosowaniu.

Zwolennicy fitoterapii, którzy chętnie sięgają po chanca piedra ziołami próbują głównie poprawić stan swoich nerek i wpłynąć na zmniejszenie się ewentualnych kamieni. W krajach, gdzie zioła te były stosowane od stuleci, przypisuje się im także ochronne działanie na wątrobę czy zdolność leczenia chorób skórnych i infekcji układu moczowego oraz pokarmowego.

Stosowane bywały także dla obniżenia gorączki, mają bowiem działać wyjątkowo pozytywnie na układ odpornościowy, chroniąc przy tym ciało przed skutkami stresu oksydacyjnego. Badania naukowe nad stosowaniem chanca piedra ciągle trwają, ale już pierwsze wyniki wskazują, że to obiecujące zioło ma szanse zagościć w naszych apteczkach na stałe. Oczywiście, zastosowanie każdej substancji leczniczej – naturalnej lub farmaceutycznej – powinno zostać poprzedzone konsultacją z lekarzem.

Leave a comment