Stylowo z dugiej ręki czyli zakupy w second hand

Lumpeks, ciucholand, szmateks. Jeszcze do niedawna tymi nazwami określało się sklepy z używaną odzieżą. Nazwy te miały wydźwięk obraźliwy i kpiący. Dziś opinia o sklepach typu second hand znacznie się zmieniła. Coraz więcej osób na swoje odzieżowe zakupy kieruje swoje kroki właśnie do tego typu sklepów.

 

Sklepy typu second hand nie są polskim wynalazkiem. Pierwsze sklepy tego typu powstały w Europie zachodniej na początku lat 60 XX wieku. Bardzo często używane ubrania były sprzedawane przez osoby prywatne np. z garażu. Asortymentem tego sklepu była przede wszystkim odzież używanych sprzedawana na wagę, a także odzież z demobilu. Główną klientelą tego typu sklepów były osoby ubogie, studenci, a także przedstawiciele środowiska artystów oraz różnego rodzaju subkultur (punki, hipisi itp). W Polsce sklepy typu second hand pojawiły się w połowie lat 90 XX wieku.

 

Obecnie zakupy w sklepach typu dokonywane są zgodnie z panującą modą, a nie jak dawniej z powodów finansowych. Naturalnie niskie ceny są w dalszym ciągu jednym z atutów sklepów tego typu jednak dużą uwagę przyciągają inne ich zalety. Wiele znanych osób ze świata filmu, muzyki czy te mody otwarcie przyznaje się do częstych wizyt w second handach. Sklepów tego typu powstaje coraz więcej. Cieszą się z tego nie tylko klienci, ale również hurtownie odzieży używanej, które mają coraz większe grono odbiorców swojego asortymentu.

 

Zdecydowanym atutem sklepów typu second hand jest ich asortyment. Jest on bardzo szeroki. Sklepy z używaną odzieżą oferują ubrania różnych producentów w różnym stylu i fasonie pochodzące z różnych sezonów. Wizyta w second handzie to doskonała okazja, aby uzupełnić swoją garderobę o prawdziwe perełki. Osoby ceniące sobie indywidualizm i kreujące własny styl z pewnością będą zadowolone zakupów dokonanych w tego typu sklepach. Podczas wizyty w secondhandzie niejednokrotnie można znaleźć ubrania nie dostępne w sprzedaży w naszym kraju (pochodzące z zagranicznych kolekcji, lub też wycofane ze sprzedaży).

 

Kolejnym atutem second handów jest to, że asortyment często się zmienia. Nowe „dostawy” pojawiają się w tego typu sklepach kilka razy w miesiącu co daje kolejne okazje do wybrania się na polowanie.

 

Wizyta w tego typu sklepach to już nie kwestia finansowa, ponieważ coraz częściej dokonują w nich zakupów osoby zamożne. Popularność odzieży używanej wpłynęła na przekształcenie wielu klasycznych secondhandów w luksusowe salony z odzieżą używaną i odzieżą retro. Powstaje również coraz więcej internetowych second handów oferującej wysokiej jakości odzież z drugiej ręki.