Skip to content Skip to footer

Skate czyli deskorolkowy styl życia

Wśród wielu sportów wyczynowych ogromnym zainteresowaniem młodzieży (i nie tylko) cieszy się skateboarding czyli wyczynowa jazda na deskorolce. Wykonywanie mniej lub bardziej skomplikowanych kombinacji na deskorolce to tylko jeden z elementów tego sportu. Tak naprawdę skateboarding to styl życia.

 

Skateboarding narodził się w latach 70 XX wieku w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych jako alternatywa dla surfingu podczas braku odpowiednich warunków do surfowania. Początkowo skateboarding przypominał stylem jazdy surfowanie. Dopiero później wprowadzone zostały różnego rodzaju elementy wyczynowe rozwijane i ćwiczone w pustych basenach. Rozwój sportu spowodował pojawienie się nowych innowacji w samym sprzęcie, a jego popularyzacja zapoczątkowała powstanie jednej z najbardziej znanych subkultur na świecie.

 

Jak każda kultura czy też subkultura, skateboarding ma wiele charakterystycznych dla siebie elementów. Jednym z nich jest odzież. Charakterystycznym elementem ubioru są buty skate. Buty tego typu charakteryzuje przede wszystkim płaska, miękka podeszwa. Ponieważ podczas jazdy na desce podeszwa buta niemal cały czas trze o deskę (która pokryta jest papierem ściernym, konieczne było wprowadzenie innowacyjnych rozwiazań, aby obuwie to spełniało swoją funkcję. Buty skate posiadają szereg rozwiązań takich jak podwójne szwy czy też wzmocniona przednia część podeszwy, które zapobiegają szybkiemu niszczeniu się obuwia. Buty skate produkowane są przez wielu znanych producentów wśród których należy wymienić Nike SB, Vans, DC Shoes, oraz DVS.

 

Buty skate to nie jedyny rozpoznawalny znak osób z subkultury skate. Bardzo są luźne kolorowe, t-shirty, szerokie bluzy z kapturem oraz bardzo charakterystyczne szerokie spodnie. Bardzo często kultura skate i panujący w niej styl ubierania się jest mylnie utożsamiany z kulturą hip-hop (a czasami również EMO). Tak naprawdę między stylami tymi są pewne drobne różnice. Kultura hip-hop całymi garściami czerpie wzorce z kultury skate.

 

Moda na styl skate panuje nie tylko wśród chłopaków, ale również wśród dziewcząt. Wiele osób podchodzi jednak sceptycznie do tej kwestii. Głosy krytyki często mówią, że ubrania skate są zbyt mało kobiece, a dziewczyny je nosząc wyglądają jak chłopczyce. W rzeczywistości powodem tego typu krytyk jest noszenie przez dziewczyny męskich ubrań. Skate shopy i inne sklepy oferujące odzież i buty skate posiadają w asortymencie odrębne linie dla mężczyzn i kobiet. Dziewczyna może więc nosić ciuchy w stylu skate i nadal wyglądać atrakcyjnie.