Jakie są podstawowe zalety nadruku sublimacyjnego?

Nadruk sublimacyjny to stosunkowo nowa metoda nadruku, choć pod względem technicznym nie jest ona niczym nowym. Już od dawna wiadomo, że parujący barwnik jest znacznie lepiej chłonięty przez włókna polimerowe niż barwnik w stanie ciekłym. Czy istnieją jeszcze jakieś inne zalety tej metody?

Trwałość nadruku

Drukowanie sublimacyjne nie powoduje powstania jakieś specjalnej warstwy na powierzchni tworzywa sztucznego. Brak powłoki oznacza, że zabarwiona w ten sposób powierzchnia nie łamie się a w konsekwencji – jej trwałość jest znacznie wyższa, niż w przypadku dawnych rozwiązań drukarskich. Wszyscy znamy chyba popularne koszulki z nadrukami, które po pewnym czasie „łamały” strukturę nadruku. W przypadku druku sublimacyjnego na tkaninach, takiej powierzchni po prostu nie będzie.

Niska cena

Przyjęło się, że nadruk sublimacyjny jest kosztowny. Owszem, był on kosztowny w momencie, gdy na świecie pojawiły się pierwsze drukarki wykorzystujące tę metodę nadruku. Dziś jest nieco inaczej – drukarki sublimacyjne są o wiele łatwiej dostępne. Co ciekawe, nie są one też tak kosztowne (choć wydatek rzędu kilku tysięcy złotych to podstawa). Sam proces wydruku nie jest zbyt kosztowny. Ilość zużywanego barwnika nie jest zbyt duża, a jego cena również nie powala na kolana.

Prosty interfejs

Drukarnia sublimacyjna nie wymaga do swej pracy zaawansowanego oprogramowania i rozbudowanych szablonów. Wygląd drukowanej grafiki może być dowolnie edytowany w oprogramowaniu komputerowym, za pomocą ogólnie dostępnych narzędzi i szablonów. W przeciwieństwie do np. drukarek 3D nie potrzeba tu żadnych zaawansowanych narzędzi, aplikacji ani tym bardziej współrzędnych. Co ciekawe, interfejs ten daje możliwość edytowania naprawdę bardzo rozbudowanych grafik o znacznej rozdzielczości.

Mnogość kolorów

Druk sublimacyjny na tkaninach może być stosowany w oparciu o praktycznie nieskończoną paletę barw. Tak jak robią to w drukarni http://nadrukisublimacyjne.pl/. Co ważne – nie ma na to wpływu nawet i kolorystyka tkaniny, na którą nakładamy wspomniane kolory. Jak już wspomnieliśmy, kolory te można nakładać w bardzo dużych rozdzielczościach. Technika druku sublimacyjnego nie powoduje powstania efektu rozmycia nakładanych barw.

Szybkość wydruku

Drukarnia sublimacyjna może drukować każdy z wydruków bardzo szybko. Czas ten jest ograniczony jest do nawet i kilkudziesięciu sekund. Dzięki temu ewentualny nakład w ten sprzęt może zostać zwrócony w bardzo krótkim czasie, bez konieczności zbytniego ryzyka finansowego.

Podsumowując, druk sublimacyjny na tkaninach charakteryzuje się wieloma zaletami, których wcześniej spotykane metody nie posiadały.