Skip to content Skip to footer

Koszulki z nadrukiem, czyli przebój stulecia

Każdego dnia t-shirty sprzedawane są w ilościach idących w miliony egzemplarzy. Większość z nich to koszulki z nadrukiem.

 

Według tygodnika Wprost w samej tylko bibliotece Kongresu USA znajduje się prawie dziewięćset książek poświęconym t-shirtom. W Stanach zjednoczonych koszulek sprzedaje się miliard sztuk rocznie. Rynek wart jest 15 mld dolarów. Nawet jeśli przyjąć, że jedynie co drugi t-shirt ma napis, to koszulki z nadrukiem należą do najlepiej sprzedających się towarów w historii.

 

Zanim znajdziemy odpowiedź na pytanie ? dlaczego tak się dzieje, zobaczmy jak wyglądała historia t-shirtów. Wszystko zaczyna się w firmie Hanes Knitting Company, gdzie powstaje pierwszy wzór bawełnianej koszulki. Pierwsza seria trafia do sprzedaży w Europie ponieważ w USA nowy model ubrania nie cieszy się zainteresowaniem. Rzecz dzieje się w 1901 roku. Koszulka kosztuje 24 centy.

 

Słowo t-shirt pojawia się po raz pierwszy w słowniku w latach dwudziestych. W latach czterdziestych na scenę wchodzą koszulki z nadrukiem. Upowszechniają się, kiedy jedną z nich ma na sobie Marlon Brando w filmie Tramwaj zwany pożądaniem. W Stanach Zjednoczonych sprzedaje się potem w ciągu kilku tygodni 180 mln koszulek tego typu. Kolejni filmowi bohaterowie umacniają pozycję bawełnianego przeboju – James Dean w „Buntowniku bez powodu” (1955) czy John Wayne w westernach (choć przecież t-shirt to koncepcja nowsza). Dziś koszulki z nadrukami stanowią podstawowy element garderoby każdego z nas.

 

Skąd popularność tego produktu? Po pierwsze ? prostota. Po drugie ? możliwość przekazania dowolnej treści za pomocą najtańszego nośnika reklamy na rynku ? samego siebie. Koszulki z nadrukiem mogą być wykorzystywane do przekazywania treści politycznych, kulturowych i komercyjnych. Mogą służyć zgrywie i zabawie, ale też pełnić poważną rolę społeczną. Niektóre koszulki z nadrukiem to dzieła sztuki ? modę rozpoczęli malarze tacy jak Ken Brown czy Jennifer Berman. T-shirt ma prawie 110 lat i nadal jest młody. To prawdziwy przebój stulecia.