Skip to content Skip to footer

Jak otworzyć własną hurtownię odzieży używanej?

Między innymi ze względu na ogromną konkurencję, współczesny rynek używanej odzieży jest bardzo trudny i wymagający. Problemy rynkowe coraz częściej w tym segmencie dotykają zarówno dostawców odzieży używanej, jak i detalistów czy hurtowni. Trudna branża wcale jedna nie oznacza, że wybicie się w niej jest niemożliwe. Grunt do dobry pomysł i odpowiednie przygotowanie.

Dobry biznesplan do podstawa

Warto mieć na uwadze, że nowy biznes łączy się nierozerwalnie z kosztami, które należy ponieść zarówno na samym początku drogi, jak i w czasie rozwijania biznesu. Nie bez znaczenia dla sukcesu bądź porażki nowego biznesu ma wybór odpowiedniego dostawcy odzieży używanej. Zakup towaru, zakup niezbędnego sprzętu czy zatrudnienie pracowników to już bardzo duży wydatek. Dodatkowo należy liczyć się również z tak zwanymi kosztami stałymi, koniecznymi do poniesienia każdego miesiąca, czyli:
-wynajmem magazynu czy innej powierzchni do składowania/sprzedawania towaru,
-ZUSem,
-opłatami za usługi księgowe (o ile przedsiębiorca nie posiada stosownej wiedzy do samodzielnego prowadzenia swoich spraw księgowych),
-kosztami eksploatacyjnymi (chodzi tu przede wszystkim o rachunki za prąd, wodę, ubezpieczenie magazynu czy paliwo).
Warto także oszacować mniej więcej przychody. Na tej podstawie już można zaryzykować stwierdzenie, czy nowo otwierany biznes ma szansę zamienić się w sukces, czy też bardzo szybko okaże się być porażką.

Jak zarobić na odzieży używanej?

Aby zarobić, istotny jest nie tylko wybór odpowiedniego dostawcy odzieży używanej. Równie istotne znaczenie ma to, co będzie głównym przedmiotem handlu. W przypadku odzieży używanej wybierać można pomiędzy:
-odzieżą sortowaną, która w zasadzie wiąże się z koniecznością włożenia najmniejszego nakładu pracy. W tym przypadku zamówiony towar przyjeżdża w gotowych worach, gotowy do dalszej odsprzedaży;
-odzież outlet czyli towar wysokiej jakości, pochodzący od znanych marek. Często poszczególne elementy odzieży sprzedawane są z defektami (brak metek, lekkie przybrudzenie, niemal niewidoczna dziurka), które jednak w żaden sposób nie przeszkadzają w jej użytkowaniu;
-odzież niesortowaną, która zanim trafi do dalszej sprzedaży, wymaga poświęcenia jej ogromu sił i dużych nakładów pracy. Skupiając się głównie na tym typie odzieży, niezbędny będzie duży magazyn oraz wiele dodatkowych rąk do pracy.